Kogukonna lood

Täna toimus Montessori kooli õuel laat

4. mai 2024
Autor: Merje Miller

Ilmataat oli täna lahke ja Montessori kooli õuel toimunud kevadlaadal siras soe kevadine päike. Letid olid laste poolt hoolega ette valmistatud ja kauplejad ootasid suure elevusega kliente. 

Juhendaja Katarina Papp selgitas, et laada eesmärk oli lastele õpetada rahaga ümberkäimist. Klassides oli juba ette harjutatud, aga päev andis võimaluse päriselus sendid ja eurod kokku lugeda. Rahatarkus peaks juba varakult olemas olema – see on tulevikus väga oluline oskus.
Tõsi – lapsed olid nuputanud välja õiglased hinnad ja väga kohusetundlikult arvutasid kokku vahetusmündid. 

Tulu said noored kauplejad kõik endale ja paistis, et toimus ka paras ringmajandus. Teenitud raha eest leidis nii mõnigi laps endale teisest letist ammuigatsetud eseme või mekkis eakaaslaste valmistatud ampse. 

Katarina sõnul algasid ettevalmistused juba kuid tagasi. Kes hakkas pilte joonistama ja raamatuid kirjutama, kes retseptide jaoks ideid koguma. Vanematega koos sorteeriti läbi mänguasjad, mida võiks edasi müüa. 

Laadal oli väga oluline seegi, et ei kasutatud ühekorranõusid, mis hiljem prügikaste uputaks, vaid korduvkasutatavaid taldrikuid ja topse, mis letti tagasi viidi. Nii säästetakse keskkonda. 

Toimetati koos heal meelel ja koostöös. Pannkoogiletis huugas minipliinide masin. Tööjaotus oli paigas – üks laps võtab vastu tellimusi, ema määrib pannile võid ja teine poiss küpsetab koogid valmis. Küsimuse peale, kas selliseid kohevaid ümmargusi kooke on ka raske küpsetada, rehmas noormees käega – ei ole sugugi! „Untsu on ainult siis läinud, kui emal on ununenud pannile võid panna,“ naeris ta. Vaat nii oluline on iga lüli.

Kuumal päeval oli omal kohal ka enda valmistatud limonaad. Letis juhendas heatujuline tüdruk lahkelt, kuidas seda valmistada. Läheb vaja vaid vanaema valmistatud õunamahla ja mullivett. Imelihtne, aga viib keele alla. 

Lisaks mänguasjadele sai soetada ka käsitööd. Uurides, kuidas sellised lilledega järjehoidjad valmisid, vastas kaupleja, et tegelikult juba möödunud suvel pani maha seemned, kasvatas õied, siis kuivatas ning tänavu tegi neist järjehoidjad.
Õde oli aga letti valmistanud nahast käepaelad. „Need on lapsekindlad,“ märkis poiss, et kergelt need käe ümbert ära ei kao. Kõigest üks euro uhke käsitöö eest! 

Suur aitäh kõigile osalejatele ja külalistele!
Suur aitäh meie kooli juhendajatele, et aitasite lastel üritust läbi mõelda ja ette valmistada!
Suur aitäh kogukonna peredele mõnusa päeva eest!

Similar Posts