Montessori Kool tegutseb Haabersti piirkonnas kolmandat aastat ning keskkonnahoid ja -säästlikkus on olnud meile olulised algusest peale. Oleme liitunud ka Rohelise kooli programmiga ning just sellel õppeaastal loome oma rohekava, et kevadel jõuda Rohelise lipu taotlemiseni.

Siit lehelt saad pikemalt lugeda selle kohta, milliseid tegevusi meie koolis tehakse seoses looduse ja keskkonna väärtustamisega ning kuidas terve koolipere on sellesse kaasatud.

Meie rohepõhimõtted leiad ka kodukorrast

Kooli üritustel kasutame korduvkasutusnõusid ja kogume jäätmed liigiti (nt koolipere matkad, piknikud jm)
Koolis kogume jäätmed liigiti (bio, paber, pakend, segaolme), biojäätmed kompostime kooliaias
Puhastusvahendid on tunnustatud ökomärgisega
Paberi säästlik kasutamine ning kahepoolne printimine; taaskasutatud materjali kasutamine kunsti ja käsitöö tegemiseks 

Toidujäätmete osas oleme algusest peale lähtunud põhimõttest, et kõik toit, mis jääb üle, pakendatakse purkidesse/karpidesse ja saab koju kaasa võtta, lõuna ajal tekkinud jäägid aga kogume eraldi kokku ning need lähevad kanadele (mitmel kooli perel on kanad). Jagasime oma tegemisi ka Mini Negavatt 2023 võistlusel, selle jaoks valmis laste poolt selline videoklipp.

Rohetiimi töö

Alustasime rohelise töögrupi koosolekutega, et jõuda kooli rohekava koostamiseni.


Meie kooli ROHEKAVA

Montessori pedagoogikas on loodus ja looduse süsteemidest arusaamine ning keskkonnahoid kesksel kohal. 2022. aastal avati Tallinnas Eestis esimene Montessori kool – lapsevanemate algatusel loodud kogukonnakool. Algusest peale on olnud oluline võimalikult null-kulu põhimõttel tegutsemine.

Keskkonnateemad on paljudele meie peredele hingelähedased, seepärast oleme suure hoolega neid teemasid käsitlenud õppetöös ja kogukonnaüritustel, oleme olnud aktiivsed projektide kirjutajad ja elluviijad – õpetajad, lapsed ja lapsevanemad, kõik koos.

Üks meie lapsevanematest lõi koos lastega ka prügiteemalise laulu, mida käisime stuudios salvestamas, et oleks lastele tore meeldejääv kogemus, meie Prügilaulu saab kuulata siit.

Korraldame kooliperega igal kevadel ja sügisel koristustalgud, et puhastada meie kooli ümbruses olevat keskkonda ja loodust prügist. Ka sellel aastal osalesime Maailmakoristuspäeval (20.09) ning saime rõõmustuseks tõdeda, et prügi kogusime kokku kordades vähem kui eelmistel aastatel. Tegutseme piirkonnas, kust jalutab läbi erinevaid piirkonna elanikke ning ühtlasi tassitakse metsa ka palju prügi ja ebavajalikku.
Samas elutseb meie koolimaja taga asuvas metsatukas ja põllul palju erinevaid loomaliike, oleme paigaldanud nende jälgimiseks rajakaamera ning lapsed viivad sinna külmal perioodil õunu, teravilja jm toitvat. Näiteks elutsevad selles linnalooduses kitsed, rebased, jänesed, nugised. Vt siit postitusest.

Meil on ka erinevaid toredaid seikasid, näiteks 2023. kevadel leidsid lapsed kooliaiast surnud metskurvitsa, kes oli lennanud vastu klaaspinda. Kuna tegu oli 2022 aastalinnuga, siis tundsid lapsed selle tegelase ära, õpetajate eestvedamisel helistati zooloog Joosepile, vaata lugu siit ning täna saab laste leitud kurvitsa topist näha linnalooduse näitusel Loodusmuuseumis (käisime seda lastega vaatamas Joosepi kutsel).

Meie klassides on igal lapsel oma potitaim, mille eest ta hoolitseb. Talviti koguvad lapsed taimede jaoks lund, mida sulatavad kastmisveeks.

2023. aastal loodi kooli juurde permakultuuri põhimõtteid järgiv õppeaed ja ka Tallinna esimene kolahoov

Keskkonnateemade kaudu tahame ühendada ka lapsevanemaid ja Montessori kogukonda Tallinnas, seepärast kutsume permaaias toimuvatele õppepäevadele avalikult kõiki osalema. Keskkonnahoidlik aiapidamine on universaalne teema, mis inspireerib paljusid ning praktilise kogemuse kaudu julgustab jätkusuutliku elustiili omaksvõtmist ka kodudes ja koduaedades. Meie permaaias kasvab erinevaid taimi, mida uuritakse ka õppetöö raames.
Soovisime proovida, kuidas kolahoovi tegevusi annab kooliõues rakendada, tutvustada kolahoovi mõistet laiemalt ning näidata, et lapsed eelistavad erilisi, looduslikke ja rohkem väljakutseid pakkuvaid keskkondi turvalistele ja standardsetele. Meie koolis on lastel iga päev õuevahetund, mis kestab tund aega ning lapsed on iga ilmaga õues. 

Permaaeda luues tuvastasime probleemina tõsiasja, et vihmavett ei ole võimalik mitte kuskilt koguda, sest hoone, kus Montessori kool tegutseb (Arigato spordiklubi hoone), vihmavesi juhitakse maa alla ja selle ümberehitamine võimalik ei ole. Ühiselt jõudsime otsusele, et õppeaed ei ole jätkusuutlik, kui selle kastmiseks peab kasutama puhast kraanivett. Seepärast kirjutasime projekti, mille sisuks oli õppeaiale varjualusega kuuri ehitamine – seeläbi saaks õpilasi kaasates tekitada vihmavee kogumise süsteemi. Saimegi rahastuse Tallinna linnalt, et soetada kuuri ehituseks vajalik materjal; kuuri projekti joonestasid ja ehitustööd teostasid aga meie armsad kogukonna isad. Siin on näha ka projekti kulgu. Vaata meie aiaplaani siit!

Rohetiim uurib koolipere keskkonnateadlikkust
Lood

Rohetiim uurib koolipere keskkonnateadlikkust

2025. aasta alguses küsisime enda kooliperelt erinevaid küsimusi, et näha, kui keskkonnateadlikud me oleme. Uurisime, millised on teadmised jäätmete sorteerimise osas, mida pered teevad, et kodus vähem jäätmeid tekiks ning kuidas täiskasvanud igapäevaselt tööle liiguvad. Rõõm on tõdeda, et vastanutest 95% kogub jäätmeid liigiti, käib poes oma kotiga ja teab, miks kraanivett on parem juua…

Jäätmete liigiti kogumise koolitus õpilastelt õpilastele
Lood

Jäätmete liigiti kogumise koolitus õpilastelt õpilastele

Meie kooli Rohetiimi üheks üksuseks on prügitiim, mille tegevusi valmistavad ette üheksa õpilast. Aprillis 2025 korraldas prügitiim jäätmete liigiti sorteerimise koolituse mõlemale klassile. Eelmisel koosolekul meisterdas prügitiim kaunid stiliseeritud sildid märgistamaks meie õuealal paiknevatel prügikonteineritel erinevate jäätmete liike, kuid klassides olevad prügikastid on juba eelnevalt märgistatud. Esimese asjana vaatas tiim õues olevad sildid üle ja…

Kogukonna lood
Lood

Kogukonna lood

Täna toimus Montessori kooli õuel laat 4. mai 2024Autor: Merje Miller Ilmataat oli täna lahke ja Montessori kooli õuel toimunud kevadlaadal siras soe kevadine päike. Letid olid laste poolt hoolega ette valmistatud ja kauplejad ootasid suure elevusega kliente.  Juhendaja Katarina Papp selgitas, et laada eesmärk oli lastele õpetada rahaga ümberkäimist. Klassides oli juba ette harjutatud,…

Enne Montessori kooli loomist
Lood

Enne Montessori kooli loomist

Maailma mastaabist vaadatuna tundub ehk uskumatu, aga saab öelda, et Montessori haridus on Eestisse jõudnud alles viimaste aastate jooksul. 2018. a kevadel loodi lapsevanemate algatusel Eesti Montessori Ühing (EMÜ), mis asus eesmärgistatult valdkonda edendama. Algasid lapsevanematele ja õpetajatele suunatud koolitused ja loengud teadlikkuse tõstmiseks ning läbi selle loodi paljudele lastele võimalus kodus kogeda vajadustele vastavat…

Esimese Montessori klassi loomise lugu
Lood

Esimese Montessori klassi loomise lugu

Eesti Montessori Ühingu juures hakkas 2021. aasta kevadel tegutsema töögrupp, mille eesmärgiks oli koondada lapsevanemaid ja huvilisi, kes tahavad aidata Montessori kooliastet Eestis luua. Et kõigi töögrupi liikmete teadlikkust 6–12 vanuseastmest tõsta, korraldati loenguid ja kohtumisi nii Montessori spetsialistidega kui ka haridusvaldkonna tegijatega, uuriti seadusandlust ning teiste väikekoolide loomise lugusid. Ühel hetkel kasvas suuremast töögrupist…

Montessori klass ja uute laste vastuvõtt
Lood

Montessori klass ja uute laste vastuvõtt

Montessori kooliklass on liitklass, kus koos toimetavad 6–12-aastased lapsed, kellest enamus on tulnud Montessori lasteaiarühmadest või seda lähenemist pakkunud kodudest. Klassis on täielikult ettevalmistatud keskkond, mis on sisustatud Montessori õppevahenditega ja teiste tarvikutega, mis toetavad lapse iseseisvat õppimist ja uurimist kuue aasta vältel. Klassis toimetab Montessori õpetaja ehk juhendaja, kes on väljaõppinud just 6–12 vanuses…