Montessori Kool tegutseb Haabersti piirkonnas kolmandat aastat ning keskkonnahoid ja -säästlikkus on olnud meile olulised algusest peale. Oleme liitunud ka Rohelise kooli programmiga ning just sellel õppeaastal loome oma rohekava, et kevadel jõuda Rohelise lipu taotlemiseni.

Siit lehelt saad pikemalt lugeda selle kohta, milliseid tegevusi meie koolis tehakse seoses looduse ja keskkonna väärtustamisega ning kuidas terve koolipere on sellesse kaasatud.

Meie rohepõhimõtted

Kooli üritustel kasutame korduvkasutusnõusid ja kogume jäätmed liigiti (nt koolipere matkad, piknikud jm)
Koolis kogume jäätmed liigiti (bio, paber, pakend, segaolme), biojäätmed kompostime kooliaias
Puhastusvahendid on tunnustatud ökomärgisega
Paberi säästlik kasutamine ning kahepoolne printimine; taaskasutatud materjali kasutamine kunsti ja käsitöö tegemiseks 

Toidujäätmete osas oleme algusest peale lähtunud põhimõttest, et kõik toit, mis jääb üle, pakendatakse purkidesse/karpidesse ja saab koju kaasa võtta, lõuna ajal tekkinud jäägid aga kogume eraldi kokku ning need lähevad kanadele (mitmel kooli perel on kanad). Jagasime oma tegemisi ka Mini Negavatt 2023 võistlusel, selle jaoks valmis laste poolt selline videoklipp.

Rohelise kooli blogi

Alustasime rohelise töögrupi koosolekutega, et jõuda kooli rohekava koostamiseni.


Rohetiimi koosolekute protokollid:
* september 2024
* oktoober 2024

Montessori pedagoogikas on loodus ja looduse süsteemidest arusaamine ning keskkonnahoid kesksel kohal. 2022. aastal avati Tallinnas Eestis esimene Montessori kool – lapsevanemate algatusel loodud kogukonnakool. Algusest peale on olnud oluline võimalikult null-kulu põhimõttel tegutsemine.

Korraldame kooliperega igal kevadel ja sügisel koristustalgud, et puhastada meie kooli ümbruses olevat keskkonda ja loodust prügist. Ka sellel aastal osalesime Maailmakoristuspäeval (20.09) ning saime rõõmustuseks tõdeda, et prügi kogusime kokku kordades vähem kui eelmistel aastatel. Tegutseme piirkonnas, kust jalutab läbi erinevaid piirkonna elanikke ning ühtlasi tassitakse metsa ka palju prügi ja ebavajalikku.
Samas elutseb meie koolimaja taga asuvas metsatukas ja põllul palju erinevaid loomaliike, oleme paigaldanud nende jälgimiseks rajakaamera ning lapsed viivad sinna külmal perioodil õunu, teravilja jm toitvat. Näiteks elutsevad selles linnalooduses kitsed, rebased, jänesed, nugised. Vt siit postitusest.

Meil on ka erinevaid toredaid seikasid, näiteks 2023. kevadel leidsid lapsed kooliaiast surnud metskurvitsa, kes oli lennanud vastu klaaspinda. Kuna tegu oli 2022 aastalinnuga, siis tundsid lapsed selle tegelase ära, õpetajate eestvedamisel helistati zooloog Joosepile, vaata lugu siit ning täna saab laste leitud kurvitsa topist näha linnalooduse näitusel Loodusmuuseumis (käisime seda lastega vaatamas Joosepi kutsel).

2023. aastal loodi kooli juurde permakultuuri põhimõtteid järgiv õppeaed ja ka Tallinna esimene kolahoov

Keskkonnateemade kaudu tahame ühendada ka lapsevanemaid ja Montessori kogukonda Tallinnas, seepärast kutsume permaaias toimuvatele õppepäevadele avalikult kõiki osalema. Keskkonnahoidlik aiapidamine on universaalne teema, mis inspireerib paljusid ning praktilise kogemuse kaudu julgustab jätkusuutliku elustiili omaksvõtmist ka kodudes ja koduaedades. Meie permaaias kasvab erinevaid taimi, mida uuritakse ka õppetöö raames.
Soovisime proovida, kuidas kolahoovi tegevusi annab kooliõues rakendada, tutvustada kolahoovi mõistet laiemalt ning näidata, et lapsed eelistavad erilisi, looduslikke ja rohkem väljakutseid pakkuvaid keskkondi turvalistele ja standardsetele. Meie koolis on lastel iga päev õuevahetund, mis kestab tund aega ning lapsed on iga ilmaga õues. 

Permaaeda luues tuvastasime probleemina tõsiasja, et vihmavett ei ole võimalik mitte kuskilt koguda, sest hoone, kus Montessori kool tegutseb (Arigato spordiklubi hoone), vihmavesi juhitakse maa alla ja selle ümberehitamine võimalik ei ole. Ühiselt jõudsime otsusele, et õppeaed ei ole jätkusuutlik, kui selle kastmiseks peab kasutama puhast kraanivett. Seepärast kirjutasime projekti, mille sisuks oli õppeaiale varjualusega kuuri ehitamine – seeläbi saaks õpilasi kaasates tekitada vihmavee kogumise süsteemi. Saimegi rahastuse Tallinna linnalt, et soetada kuuri ehituseks vajalik materjal; kuuri projekti joonestasid ja ehitustööd teostasid aga meie armsad kogukonna isad. Siin on näha ka projekti kulgu.